• YARIM ALTIN
  1.530,40
  % -1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7692
  % -0,66
 • € EURO
  9,0965
  % -0,99
 • £ POUND
  9,9633
  % -0,98
 • ¥ YUAN
  1,1397
  % -0,55
 • РУБ RUBLE
  0,0990
  % 0,11
 • BITCOIN
  83057,220
  % -1,41
 • BIST 100
  1.134,88
  % 1,04
Akdeniz’den Sonra Karadeniz ve Marmara’da “PETROL AVI”

Akdeniz’den Sonra Karadeniz ve Marmara’da “PETROL AVI”

Türkiye, bir süredir Akdeniz’de petrol arama emekleri yürütüyor. Maden Tetkik Arama (MTA) ve TPAO’nun haiz olduğu sismik gemiler Oruç Reis ve Barbaros Hayrettin Paşa ile sondaj gemileri Fatih ve Yavuz bölgede faaliyetlerini sürdürüyor. 

Enerji Bakanı Dönmez, bu ay başlangıcında yapmış olduğu bir açıklamada, Oruç Reis ve Barbaros Hayrettin Paşa gemilerinin Akdeniz’de 2 ve 3 boyutlu sismik araştırmalarının devam ettiğini belirterek, “Yavuz sondaj gemisi Güzelyurt mevkiinde sondajına birkaç hafta ilkin başladı. Fatih sondaj gemisi de Finike’deki sondajını tamamladı, ikmaller için Mersin Taşucu Limanı’na geldi. Birkaç haftalık ikmal ve yenileme çalışmalarından sonrasında yine KKTC’den almış olduğumuz lokasyonda en kısa süre içinde sondajına başlamış olacak” dedi.
Dönmez, Türkiye’nin petrol ve organik gazda arama ve üretim kararlılığını ve bu çalışmaların yaygınlaşacağını, “Varsa bulacağız bulduğumuzda da milletimizle paylaşacağız” sözleriyle dile getirdi.

ÜÇ DENİZDE PETROL VE GAZ

Bu hedef doğrultusunda mühim bir hamle daha gündeme geldi. Türkiye’nin iki sismik gemisi halen Akdeniz’de çalışıyor. TPAO, bu yüzden Marmara ve Karadeniz’de yürüteceği emekler için bir vapur kiraladı. Norveç’ten kiralana “Shearwater GeoServices” adlı vapur ile Karadeniz ve Marmara’da sık aralıklarla bir süreden bu yana sismik yapıldığı açıklandı. Hedef, açık denizde petrole ulaşmak ve “varsa petrolü ve doğal gazı bulmak”.

Peki, sonuçlar ne vakit çıkar? Kaynaklar, petrol arama ve üretim sürecinin zor ve zahmetli bulunduğunu, sabır gerektirdiğini belirterek, “Sismikler yapılıyor. Veriler alınıyor. Bunların sonuçları değerlendirilecek. Petrol ve gaz varlığına işaret eden sonuçlar ortaya çıkarsa ve kanaat oluşursa sondaj başlar. Bunlar, uzun soluklu ve zaman alıcıdır” dedi.

KARADENİZ’DE YAPILAN ÇALIŞMALAR

TPAO, daha ilkin de (2010’lu yılların başlangıcında) Karadeniz’de dünyanın önde gelen petrol şirketleriyle (Brezilyalı Petrobras, ABD’li Exxon Mobil şeklinde) bazı emekler yapmıştı. Bilhassa Orta Karadeniz’de derin denizde sondajlar yapılmıştı.