• YARIM ALTIN
  1.497,70
  % -0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  7,9401
  % -0,18
 • € EURO
  9,4651
  % -0,43
 • £ POUND
  10,6830
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  1,2092
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,1050
  % -0,41
 • BITCOIN
  149596,273
  % -1,36
 • BIST 100
  1.325,47
  % 0,34

ATO Başkanı Baran:”Türkiye, Geliştirdiği ürünlerle dünya markası haline geldi”

Google Reklamları

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, “2018 yılı itibariyle Türkiye dünya sıralamasında tasarımda 5’inci, marka başvurusunda 8’inci ve patent başvurusunda da 14’üncü sırada. Milli Teknoloji Hamlesi ile eleştiri teknolojilerde atılım elde eden Türkiye, hem savunma sanayi şirketleriyle hem de geliştirdiği ürünlerle dünya markası haline geldi” dedi.

Google Reklamları

Ankara Ticaret Odası ( ATO) tarafınca bu yıl dördüncüsünü düzenlenen Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara Valisi Vasip Şahin, ATO Başkanı Gürsel Baran’ın katılımıyla başladı. Marka olma, markalaşma ve dijital dönüşümün boyutlarının her yönüyle ortaya konulacağı etkinliğin ana temasını “Düğüm Çözülüyor” başlığı oluşturuyor. 250 konuşmacının, 26 eğitim programının, toplumsal projelerin, teknolojideki gelişmelerin göz önüne serileceği fuar 3 gün süresince ziyaretçilerini ağırlayacak. Programın açılış konuşmasını ATO Başkanı Baran tarafınca gerçekleştirildi.

“Türkiye, sıhhat turizminde beşinci sırada olan bir marka”

Son 17 senelik dönemde küresel ekonomideki payını ve rolünü artıran Türkiye’nin marka ve markalaşma mevzusunda da mühim aşama kat ettiğini kaydeden Baran,”Dünya Fikri Iyelik Teşkilatı’nın son açıklamış olduğu verilere bakılırsa, 2018 yılı itibariyle Türkiye dünya sıralamasında tasarımda 5’inci, marka başvurusunda 8’inci ve patent başvurusunda da 14’üncü sırada.Türkiye genel sıralamada tamamı yerli fikri iyelik çalışmalarıyla da 11’inci sıraya terfi etti. Bu başarı Türkiye’nin önünü ve ufkunu açan yönetim yardımıyla gerçekleşti.Türkiye seneler içinde gerçekleştirdiği yatırımlar ve hususi sektöre yönelik desteklerle Türkiye’yi bir oldukca alanda dünya ülkeleri içinde ilk sıralara taşıyarak, marka haline getirdi. Doğal güzelliklerini, kaliteli hizmet ve çağdaş tesislerle birleştiren, senelik 40 milyonluk gezgin sayısıyla dünyanın en oldukca gezgin çeken altıncı ülkesi olan Türkiye, bugün bir gezim markası. Almanya’dan İngiltere’den gelen hastalar bizim hastanelerimizde şifaya kavuşuyor. Dünyanın dört bir yanından ortalama 1 milyon hastanın tedavi için geldiği Türkiye, sıhhat turizminde beşinci sırada olan bir marka” dedi.

Türkiye, hem savunma sanayi şirketleriyle hem de geliştirdiği ürünlerle dünya markası haline geldi

Dünyanın birçok ülkesindeki enerji santralleri, barajlar, fabrikalar ve daha pek oldukca projenin Türk müteahhitler tarafınca gerçekleştirildiğine dikkat çeken Baran,”Rusya’dan Türkmenistan’a, Libya’dan Kazakistan’a kadar dünyanın dört bir yanında müteahhitlik hizmeti meydana getiren Türk firmaları, bugüne dek üstlendikleri 9 bin 800 proje ile, alanlarında Türkiye’yi dünya ikincisi yaptılar. Müteahhitlerimizin üstlendiği proje tutarı 387 milyar dolara ulaştı. Ankara’da bulunan bir firmanın (E-Berk Makine ve Metalurji Anonim Şirketi) çalışmasıyla Türkiye, tünel delme makinesi üreten dünyanın sekizinci ülkesi oldu.2018 senesinde 30 milyon adete yaklaşan beyaz eşya üretimiyle Türkiye, bu alanda üretim kapasitesiyle dünya ikincisi. Tarım üretiminde de liderliklerimiz var. Ülkemizin gururu, Türk Hava Yolları, 124 ülkede, 318 noktaya gerçekleştirdiği uçuşlarla dünyanın en oldukca ülkesine uçan ve en iyi hava yolu şirketi durumunda. Milli Teknoloji Hamlesi ile eleştiri teknolojilerde atılım elde eden Türkiye, hem savunma sanayi şirketleriyle hem de geliştirdiği ürünlerle dünya markası haline geldi” diye konuştu.

Dünyanın en büyük savunma sanayi şirketleri içinde beş markası ile yer edinen Türkiye’nin, ihracatçı şirket sayısını 60’dan 700’e, ihracatını da 2 milyar doların üstüne çıkardığını ifade ederek,” İnsansız hava aracı, roket, radar sistemi, helikopter ve deniz platformu, zırhlı vasıta ve cephane üreten Türkiye bugün Amerika Birleşik Devletleri Cenup Amerika, Afrika, Uzak Doğu, Orta Asya ve Doğu Avrupa’ya ihracat gerçekleştiriyor. Radar sistemi ve uydu teknolojilerinde ürün geliştirme kapasitesini ortaya koyan Türkiye, bulunmuş olduğu sıkıntılı coğrafyada hür ve egemen bir devlet olarak varlığını güçlendiriyor. Ağustos 2019 itibariyle Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nde 310’u yabancı olmak suretiyle 5 bin firmanın toplam 33 bin Ar-Ge projesi bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Google Reklamları