• YARIM ALTIN
  1.530,90
  % -1,10
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7862
  % -0,42
 • € EURO
  9,1125
  % -0,78
 • £ POUND
  9,9862
  % -0,74
 • ¥ YUAN
  1,1437
  % -0,21
 • РУБ RUBLE
  0,0994
  % 0,48
 • BITCOIN
  83304,674
  % -0,88
 • BIST 100
  1.134,18
  % 0,97
Arap Yatırımcılar İstanbul’da Buluştu.

Arap Yatırımcılar İstanbul’da Buluştu.

Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği (TÜRAP) ve Expo, bu yıl 3’üncüsünü düzenlemiş olduğu ’Gayrimenkul Proje Geliştirme ve Finansman Fuarı’nda, bin 500 Arap yatırımcıyı Türkiye’deki gayrimenkul firmalarıyla buluşturdu.

Expo 6’ncı Türk-Arap Yapı İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri ile 3’üncü Türk-Arap Gayrimenkul Proje Yatırım ve Finansman Fuarı, 20-22 Kasım tarihleri içinde İstanbul’da bir otelde gerçekleştiriliyor. Türkiye’deki konut üreticilerinin, la karşı karşıya yatırım fırsatlarını değerlendirme imkanı bulmuş olduğu organizasyonda TÜRAP, 19 Arap ülkesinde kurduğu organizasyon aracılığı ile fuara katılan Türk firmaların konutlarının Arap devletlerinde satışına aracılık ediyor. Etkinliğe bin 500 Arap yatırımcının katılmış olduğu açıklandı.
Etkinliğin açılışına Bahreyn Büyükelçisi Dr. İbrahim Yusuf Al-Abdullah, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, TÜRAP Başkanı Sabuhi Attar, Arap ve Türk iş adamları, STK temsilcileri ve oldukça sayıda davetli katıldı.

’’Türkiye’ye yatırım icra eden kaybetmez, kazanır’’

Açılışta konuşan Milletvekili Muhammet Balta, ’’Trabzon şehrine Arap ülkelerinden yılda 500 bin gezgin geliyor. Geldikleri süre onlar da mutlu oluyor, bölge halkı da mutlu oluyor. Bölge halkı onları yabancı olarak görmüyor. Gelenek, görenek ve yaşam tarzları aynı. Birbirlerine dilden değil, gönülden bağlılar. O süre Türkiye’nin bu fırsatlarını ve Arap ülkelerindeki bu fırsatları birleştirerek halklarımızın ve gelecek nesillerimizin daha rahat ortamda yaşayabilmesi için hep birlikte gelişmeliyiz. Ülkelerimizi geliştirmeliyiz. Ülkelerimizin insanlarını varlıklı yapmalıyız. Bu güç bizde var. Mühim olan bu şekilde ortamları senenin her gününe yamak. Bu çalıştayın hem Türkiye açısından hem de Arap ülkeleri açısından oldukça mühim bulunduğunu düşünüyorum. İki günlük fuarın oldukça mühim neticeler doğuracağına inanıyorum. Yatırımcı mevzuya devamlı kar olarak bakar. Türkiye’ye yatırım icra eden kaybetmez, kazanır. Arap ülkelerindeki iş adamalarıyla birlikte ortaklık icra eden da kaybetmez, kazanır

Google Reklam
’’ dedi.

’’Buradaki mevcut yapı 1 milyar dolar üstünde’’

Fuar hakkında informasyon veren TÜRAP Başkanı Sabuhi Attar, ’’Fuar, büyük altyapı çalışmasıyla bu hale geldi. Sadece fuar değil, bir zirve yapıyoruz; Türk Arap Zirvesi ve Türk Arap Ekonomi Emek vermesi’nı yapıyoruz. Geniş bir iktisat çevresi katılım sağlıyor. Hem Arap ülkelerinden tecim odaları, iş adamları hem de Türkiye’den aynı şekilde tecim odaları ve iş adamları burada hep birlikte ekonomiye katkı vermek için emek harcamalar yapıyor. Buradaki mevcut yapı 1 milyar dolar üstündeki bir çalışmadır. Kuvvetli 230 Türk firmasıyla birlikte Arap ülkelerine ve iş adamlarına tanıtım yapıyoruz. Daha iyi verim sağlamak için çaba harcıyoruz. 20 ülkenin üstünden katılım var. Arap ülkelerinin haricinde Türk ülkelerinden katılım var. Fuarda ikili görüşmeler yapıyor; mühim olan da bu görüşmelerin yapılmasıdır. Bu görüşmelerde alışverişler yapılmasını ve ortaklıkların kurulmasını sağlamaya çalışıyoruz. Türkiye’yi en iyi şekilde tanıtmak istiyoruz. Hem Türkiye’nin bu tanıtıma ihtiyacı var hem de Arap ülkelerinin bu tanıtıma ihtiyacı var’’ şeklinde konuştu.