• YARIM ALTIN
  1.471,00
  % -1,91
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8453
  % -0,37
 • € EURO
  9,3631
  % -0,32
 • £ POUND
  10,4672
  % -0,59
 • ¥ YUAN
  1,1925
  % -0,42
 • РУБ RUBLE
  0,1030
  % -1,03
 • BITCOIN
  133410,496
  % -2,53
 • BIST 100
  1.343,98
  % 0,11

Borsa İstanbul ISTAC Tahkimi

Google Reklamları

İstanbul Tahkim Merkezi ve Borsa İstanbul iş birliği ile 17 Ekim tarihinde tahkim yargılamasının tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen açık oturum, Borsa’da işlem gören şirketlerin avukat ve hukuk müşavirlerini buluşturdu. Tahkim yargısı ve ISTAC Tahkimi’nin tanıtılmış olduğu açık oturum beyin fırtınasına dönüştü.

Google Reklamları

İstanbul Tahkim Merkezi’nin Borsa İstanbul ile ortaklaşa gerçekleştirdiği açık oturum Borsa şirketlerinden yoğun ilgi görmüş oldu.

Borsa İstanbul konuşma salonunda düzenlenen panelin açılışında konuşan Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Korkmaz Enes Ergun, “Borsa olarak işlem gören şirketlere, yatırımcıya güven veren bir piyasa olma hedefindeyiz” dedi. Ergun, ISTAC ile beraber düzenlenen paneli de bu itimatı artırıcı emekler kapsamında değerlendirdi.

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, kurumu tanıttığı konuşmasında iş dünyası için uyuşmazlık sorunlarının süratli çözümünün önemine dikkat çekti. Akıncı, “Herkesin beklentisi öncelikle hızlı yargılama, ikincisi kalitesi yüksek uzman yargılama, üçüncüsü masrafların makul olduğu hesaplı yargılama… İstanbul Tahkim Merkezi tahkim davalarında bu üç önemli avantajı sunuyor. ISTAC’da davalar seri tahkimde 3 ayda, normal tahkim yargısında 6 ayda bitiyor” dedi.

Av. Serdar Paksoy ise konuşmasında ISTAC’da “taraf vekili” olarak yaşamış olduğu tahkim davası tecrübesini paylaşırken şu değerlendirmede bulunmuş oldu:

İyi bir yargılamada çıkan sonuç aleyhinize bile olsa sizi tatmin eder. Nitekim ISTAC’daki davamızda 155 sayfalık bir karar çıkmıştı ve sonuç tüm taraflar için tatmin ediciydi. Tahkimde kendi kaderinizi kendi elinizde tutabiliyorsunuz, davanın usul kurallarını kendiniz belirleyip kendi hakeminizi seçme imkânına sahipsiniz, bu büyük bir lüks.

Denizbank Genel Müdür Yardımcısı ve Hukuk Başmüşaviri Ali Murat Dizdar’ın moderatörlüğündeki panelde konuşan Doç. Dr. Cemile Demir Gökyayla da, tahkim sözleşmeleri ve yargı aşamaları üstünde durdu. Gökyayla, bilhassa ISTAC tarafınca ilk kez hayata geçirilen “Acil Durum Hakemi” uygulamasının önemine dikkat çekerken, bunun yargılama sürecinin başlangıcında ihtiyati önlem sonucu almak gerektiğinde başvurulan süratli bir tahkim prosedürü bulunduğunu altını çizdi. ISTAC Genel Sekreteri Yasin Ekmen ise konuşmasında seri tahkim yargısının işleyişini söyledi. Panel, borsa şirketlerinden iştirakçilerin sorularının yanıtlanmasıyla sonlandı.

Google Reklamları