• YARIM ALTIN
  1.456,90
  % -2,90
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8456
  % -0,37
 • € EURO
  9,3662
  % -0,28
 • £ POUND
  10,4767
  % -0,49
 • ¥ YUAN
  1,1920
  % -0,45
 • РУБ RUBLE
  0,1032
  % -0,83
 • BITCOIN
  132318,700
  % -0,27
 • BIST 100
  1.333,90
  % -0,64

Sıfır Faizle Esnaf/Kobi Kredisi Veren 5 Banka – Liste

Google Reklamları

Esnaf kredisi ve KOBİ kredisi adı altında pek çok ticaret erbabına finansal kaynak konusunda destek olunmaktadır. Esnafa düşük faiz oranları ile kredi veren bankalar olduğu gibi faizsiz olarak hizmet sunan bankalar da vardır.

Google Reklamları

Esnaf kredisi bankaların esnaf müşterilerinin finansal ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile sunulmuş olan kredi çeşitlerinden biridir. Diğer adı Kobi kredisidir. İş yerleriniz ile ilgili açılış ve gerekli masrafların karşılanması için gerekli olan nakti bankaların bu kredileri aracılığı ile karşılayabilirsiniz. Fakat bu kredilerden yararlanabilmek için yasalarda bahsi geçen Kobi tanımına uygun olmanız gerekiyor. Şayet işletmeniz bu tanıma uygun değilse ihtiyaçlarınız için yine bankalara başvurabilirsiniz. İhtiyaç kredileri yöntemi ile size yardımcı olacaklardır.

11828 sayılı Resmi Gazete’ de Kobilerin Tanımı, Nitelik ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik ile değişen Kobi tanımı aşağıdaki tabloda ifade edilmektedir.

Belirlenen Kriter Mikro Ölçekli Küçük Ölçekli Orta Ölçekli
Çalışan Sayısı ‹ 10 ​ ‹ 50 ​ ‹ 250​
Satıştan Elde Edilen Yıllık Hasılat ≤ 3 Milyon TL ​ ≤ 25 Milyon TL ​ ≤ 125 Milyon TL​
Mali Bilançonun Yıllık Toplamı ≤ 3 Milyon TL ​ ≤ 25 Milyon TL ​ ≤ 125 Milyon TL​

Kobi’ler 3’e ayrılmaktadır. Mikro ölçekli kobi , küçük ölçekli kobi ve orta ölçekli kobi çeşitleri vardır. Bu tanımlara uygun olabilmek için bazı kıstaslar söz konusudur. Yine tanım belirtmede 3 temel kriterin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çalışan sayıları, yıllık hasılatları ve bilançolarına göre isimlendirilirler.

Esnaflara her banka kredi verebilir. Konu ile ilgili bankaların hazırlamış olduğu paketler de önem arz eder. Fakat burada dikkat edilmesi gereken kredi almak değil alınan kredinin faiz oranıdır. Kobiler olarak uygun faiz oranları ile kredi alabilirsiniz. Ayrıca bazı bankaların da müşterilerine faizsiz olarak kredi verdiklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Faizsiz kredi veren bankalar ise genelde katılım bankaları olmaktadır.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Kredi başvurusunda bulunmak için bankaların istediği evraklar genel olarak aynıdır. Fakat bankalar insiyatiflerine bağlı olarak farklı evraklar da talep edebilirler.

 • T.C. kimlik belgelerinin fotokopileri (Ortaklar var ise tümünün)
 • Vergi Levhanız
 • Bilanço
 • Ticaret Sicil Gazeteniz
 • Noterden alınacak olan imza sirküleri
 • Gelir tablosu gereklidir. Bu evrakları hazırlayarak size en yakın banka şubesine giderek kredi almak istediğinizi belirtiniz. Banka tamamen kendi tekelinde olmak üzere teminat ya da kefil talebinde bulunabilmektedir.

Şimdi de faizsiz ya da düşük faizli olarak esnaf kredisi veren bankaları ve şartlarını inceleyelim.

 • Halkbank

Halkbank esnaflara faizsiz kredi veren bankalardan biridir. Ancak kredi alabilmek için bazı şartlara sahip olmak gerekiyor. Öncelikle bu krediden yararlanmak için Gelir Vergisi Kanunlarında yer alan bazı meslek kollarında faaliyet göstermek gerekiyor. Bu alanlar sanat değeri taşıyan ya da üretimin zorluğu ve azlığından dolayı artık üretimi çok az yapılan alanlar olmaktadır. Bu alanlar; Maliye Bakanlığı’ nın onayı ile belirlenmiş olan yorgan, keçe, taş işleme, oya, baston ve kaşık yapımı, ahşap oyma, çanak çömlek, el dokuması ve bakır işleme gibi işler için %0 faizli olarak kredi verilmektedir. Ancak başvuruların kabul edildiği tarihten önce 5 yıl içerisinde bu bağlamda herhangi bir krediden faydalananlar bu krediyi ne yazık ki alamıyor. Konu dışında tutulan kredi türü ise Kosgeb’ in verdiği 0 faizli faiz desteğinde yer alan kredilerdir.

Bankanın verdiği diğer bir kredi çeşidi işletmelerini yeni kuracak olan ve ustalık belgesi sahip esnaflara yöneliktir. Esnaflık belgesinin verildiği tarihin 3 yılı doldurmuş olması gerekiyor. İşletmesini kurarak bu ustalık belgesi ile faaliyet gösteren girişimciler Meslek Eğitimi Kanunu dahilinde 0 faizli esnaf kredisi imkanından faydalanabilecektir. Ancak ticari faaliyetlerini 1 yıl içerisinde sonlandıranlar ya da 1 yılı doldurmayanlar verilen bu desteklerden faydalanamazlar.

Halkbank’ ın esnaflar ile ilgili son ürünü genç girişimcilere verdiği kredi desteğidir. Bu kredi imkanından faydalanmak için ise 32 saatten oluşan girişimcilik eğitiminin tamamlanması, 30 yaşının bitmiş olması gerekiyor. Ayrıca bir iş planı hazırlayarak bankaya sunulmalıdır. Projesi kurul tarafından onaylanan gençlere faizsiz olarak 100 bin TL kredi verilmektedir. Kosgeb’ in vermiş olduğu kredi faiz desteği kapsamı dışında daha önce herhangi bir faiz indirimi ya da konu ile alakalı herhangi bir destekten faydalananlara %100 faiz indirimli kredi verilmez. Kooperatif ve Halkbank kredisi detayları hakkında bilgi alabilir ve kredi çekebilirsiniz.

 • Akbank

Akbank da esnaf müşterilerine kredi veren bankalardan biridir. Olduğunda Öde isimli kampanyası ile esnafların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Kredilerini şimdi alanlar hemen ödemek zorunda kalmıyor. Ödemeler 12 ay içerisinde istenildiğinde yapılacaktır. Tutar ve ödeme zamanı tamamen müşteriye aittir. Bu kampanya esnafa büyük kolaylık sunarak derin bir nefes aldırıyor. Bunun sebebi ise işlerin iyi gittiğinde ödemenin çok yapılabileceği gibi kötü gittiğinde ise az yapılması. Bu sayede esnaf borç yükü altında olmaktan, biriken kredilerden ve borçlardan belirli bir sürede bir nevi muaf tutuluyor. Bu kampanya 1 yıl vadeli krediler için geçerlidir. 0 faizli kosgeb kredisi ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Ödeme 12 ay vade sınırının geçilmemesi şartı ile isteğe bağlı olarak yapılabilmektedir. Borçlarını 1 yıldan önce bitirenlerden herhangi bir komisyon talep edilmeyecektir. Kredi başvurusunu Akbank şubelerinden yapmak isteyenler yukarıda bahsi geçen evrakları hazırlayarak talepte bulunabilirler. Ayrıca sms yolu ile de kredi başvurusu yapılabilmektedir. Büyük harfler ile oldugundaode yazıp bir boşluk bırakarak mesaja T.C. kimlik numaranızı ekleyiniz. Alıcı numarası ise 4425 olacaktır. Esnaf ve çiftçi teşvikleri ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

 • Albaraka Türk

Albaraka Türk gibi katılım bankaları faiz ile değil kar payı sistemi ile çalışmaktadır. Şayet iş kurmak istiyorsanız ve herhangi bir konuda iş fikriniz var ise banka size bu manada destek olacaktır. Ayrıca iş yerlerini büyütmek isteyenlere de kredi verilmektedir. Banka kredi tutarının %80′ ine varan tutarlarda kefalet sunmaktadır. Bankadan alacağınız kredilerin vadeleri 6 aydan 60 aya kadar değişmektedir. Nakit ya da nakit olmayan her türlü ihtiyaç için kredi kullandırılabilmektedir. Krediler TL cinsinden verilmektedir. Ayrıca tarım ile uğraşıyor ve bu alanda bir işletme sahibiyseniz, çiftçi, esnaf ya da sanatkar iseniz bu anlamda Kredi Garanti Fonu’ ndan yararlanabilirsiniz. Buradan alınacak olan kefalet miktarı her işletme için 1 milyon 500 bin TL’ den fazla olamaz. Kar payı toplamının ise %75′ i aşılamaz. Yukarıda belirttiğimiz ile birlikte bu kefalet hizmetinden faydalanmak için size en yakın Albaraka Türk şubesine gitmeniz gerekiyor.

 • Denizbank

Esnaf kredileri deyince Denizbank’ ı saymasak olmaz. Çünkü sektörde en hızlı esnaf kredisini müşterilerine takdim eden bankadır. Üstelik inanamayacağınız başvuru kanalları ile. Diğer bankalar internet bankacılığı ile dahi esnaf kredisi başvurusunda bulundurmazken Denizbank esnaflara sms, internet bankacılığı, facebook sayfası ve ATM’ ler ile 80 bin TL tutarında kredi veriyor. Bunun yanı sıra yatırım amaçlı kullanılacak olan Ticari Taksitli Kredi, işletme kart, günlük giderler ve acele finansman için Ticari Kurtaran Hesap, Taşıt Tanıma sistemleri gibi ürünler de bulunmaktadır.

Esnaf yazıp bir boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranızı yazın ve 3280′ e kısa mesaj gönderin. Banka yalnızca 5 dakika içinde sms’ inize cevap verecektir. Şayet başvurunuz olumlu olarak sonuçlanmış ise 75 gün içerisinde banka şubesine giderek kredinizi alabilirsiniz.

İstenecek olan belgeler;

 • T.C. kimlik belgesi fotokopisi
 • Mal varlığı beyanı
 • Oda kaydı belgesi
 • İmza sirküleri
 • Vergi levhası
 • Hesap defteri ya da gelir tablosudur. Bu evrakları hazırlayarak 75 gün içerisinde bankaya gitmeyenlerin başvuruları ve kredi talepleri reddedilmiş sayılacaktır. İnternet üzerinden kredi başvurusu yapmak için tıklayınız.
 • Vakıfbank

Vakıfbank müşterilerine Halden Anlayan Kredi sloganı ile destek oluyor. Buradaki amaç esasen müşterilere faizsiz kredi sunmak değil, kredinin rahat ödenebilmesini sağlamaktır. Kredi limiti 50 bin TL vade ise 60 aydır. Kredinin 3 farklı geri ödeme seçeneği bulunmaktadır. İster sabit, isterseniz taksitleri ertelemeli isterseniz de değişen taksitler ile kredinizi geri ödeyebilirsiniz. Müşteri bilgileri alanını doldurarak kredi başvurunda bulunmak için tıklayınız.

Ziraat Bankası, Şekerbank, TEB gibi daha pek çok banka müşterilerine esnaf kredisi vermektedir. Şu an itibari ile faizsiz olarak kredi sunan tek banka Halkbank’ tır. Halkbank KOSGEB ile birlikte yaptığı protokol neticesinde esnaf müşterine %100 faiz indirimi ile kredi imkanı sunuyor. Ancak daha uygun faiz oranları ile uzun vadelerde kredi veren bankalar da vardır. Şayet yukarıdaki KOBİ tanımına uymuyorsanız yaptığınız esnaf kredisi başvurusu reddedilecektir. Bu amaçla ihtiyaç kredilerine başvurmanızı tavsiye ederiz.

Esnaf/Kobi Kredisi Hesaplama aracımız ile tüm bankaların faizlerini ve aylık ödeme planını görebilirsiniz.

Google Reklamları