• YARIM ALTIN
  1.523,80
  % 2,19
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7848
  % 1,64
 • € EURO
  9,0841
  % 1,93
 • £ POUND
  10,0057
  % 2,31
 • ¥ YUAN
  1,1440
  % 1,81
 • РУБ RUBLE
  0,0985
  % 0,39
 • BITCOIN
  84890,453
  % 3,28
 • BIST 100
  1.121,17
  % -0,27




Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Resmi Gazete’ de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile 1 Ocak 2020 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında esnafımıza 0 faizli olarak kredi verileceği resmiyet kazandı. Kredi başvuru şartlarını, gerekli evrakları ve başvuru detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Halkbank 2020

Halkbank tarafından esnafımız 2020 yılında da desteklenmeye devam edecek. 2020 yılı içinde destek verilecek olan ve bu kapsamda başlatılan yeni kredi programı ile yıl içerisinde toplamda binlerce esnafa ulaşılacağı kaydedildi. Ayrıca 2020 yılı sonunda kadar binlerce esnafa yüksek tutarlarda kredi desteği verilecektir.

Halkbank’ ın esnaf kredisinden yararlanmak için esnaflarımızda aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Halkbank kuruluş misyonu gereği esnafa sürekli olarak uygun faiz oranı ile kredi veren bankaların başında gelmektedir. TESKOMB‘ a kredi talebinde bulunan esnafımız başvuruları kabul edildikten sonra Halkbank’ a yönlendirilmektedir. Esnaflara kefalet yolu ile kullandırılan işletme, işyeri edindirme, taşıt alımları vb. konularda verilen kredilerin üst limitleri sürekli olarak artış göstermektedir. Bu krediler genel olarak 5 yıl vadeli olup faiz oranları %5 olarak belirlenmiştir. Ancak vadenin 1 yıl olarak seçilmesi durumunda uygulanacak olan faiz oranı ise %4 olacaktır. Halkbank ne zaman verilecek diye merak edenler hazırlamış olduğumuz içerikten detaylı bilgi alabilirler.

nden Kimler Yararlanabilecek?

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılı esnaflarımız için umut dolu bir yıl olacak. TESKOMB’ a bağlı olarak faaliyet gösteren ve ESKKK (Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri) kefaleti yolu ile esnaflarımıza faizsiz olarak kredi kullandırılacaktır. Kooperatiflerin olmaması durumunda ise esnafımız bireysel olarak banka şubelerine giderek kredi başvurularını yapabilecektir.

Faizsiz kredi almak için genel şartlar şu şekilde olsa da faizsiz kredilerden yararlanmak için sektörel olarak bir ayrıma gidilmiştir.

Genel olarak şartları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Esnaf ve sanatkar olarak faaliyet göstermek
 • Başka bir esnaf ve sanatkarlar kooperatifi üyesi olmamak 
 • Faaliyet gösterdiği bölgede bulunan kooperatife üye olmak 
 • Sicil kaydına sahip olmak gerekiyor.

Kredi her esnafımıza verilse de şu noktada meydana gelen yanlış algıyı düzeltmekte yarar var. Halkbank tarafından verilecek olan kredinin faizsiz olabilmesi için esnafımızın aşağıdaki özel şartlara sahip olması gerekiyor;

 • Ustalık Belgesi Sahibi Olan Esnaf:Esnaflarımızın faizsiz kredilerden yararlanması için ustalık belgesi gerektiren alanlarda faaliyet göstermesi gerekiyor. Esnafımız 3 yıllık esnaf belgesine sahip olmalıdır. Ayrıca açılan işletmelerin 1 yıldır aralıksız olarak faaliyet gösteriyor olması gerekmektedir. Kosgeb dışında herhangi bir kurumdan hibe ya da faiz desteği almamış olmak da temel şartlar arasında yer almaktadır.
 • Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek Dalları:Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından unutulmaya yüz tutmuş meslek dalları konusunda detaylı açıklama yapılmıştır. Çarıkçılık, oyacılık, yorgancılık, kaşıkçılık, yemenicilik, yazmacılık, sedef kakma, semercilik, bakır işletmeciliği, bastonculuk, çini çömlek yapımı, ahşap oyma işleri, oltu ve lüle taşı
  Google Reklam
  gibi meslek dallarında faaliyet gösteren esnafımız da faizsiz olarak kredi kullanabilecektir.
 • Genç Girişimciler: Genç girişimciler faizsiz olarak verilen kredilerden yararlanabileceklerdir. Bu grubun KOSGEB tarafından verilen eğitimlerde başarı göstermesi, daha evvel KOSGEB dışında herhangi bir kurumdan hibe almaması gerekmektedir. Aranan yaş aralığı şartı ise 18 ile 30 arasındadır.

Bu şartlara sahip olanlar Halkbank’ a giderek kredi başvurusunda bulunabilir. Ancak bu sektörler dışında faaliyet gösteren esnafımız için faizsiz kredi kampanyası bulunmamaktadır.

Bunun yanı sıra geçmiş yıllarda bilindiği gibi Halkbank tarafından kredilerin faiz indirimli olduğu biliniyor. 2020 yılında makine, ekipman vb. alımlarında bu kredilerin verilmeye devam edeceği biliniyor.

İçin Gerekli Evraklar

kullanmak için bağlı bulunulan kooperatife yazılı olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Yapacağınız başvuru kooperatif tarafından incelenecek olup kredi şartlarını taşıdığınız kanaatine varılır ise Halkbank şubelerine yönlendirileceksiniz. Başvuru için aşağıdaki belgeler gerekmektedir;

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Vergi levhasının fotokopisi
 3. Esnaf sicil gazetesi
 4. Oda kayıt belgesi gerekmektedir.

Bu evraklar ile birlikte bağlı bulunduğunuz kooperatiflere giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kooperatif ortağı olunmaması durumunda da yine aynı evraklar ile banka şubelerine gidebilirsiniz. Kooperatif ortağı olanlara kooperatif tarafından kefalet sağlanırken bireysel olarak kredi talebinde bulunacak olan esnafımızdan banka tarafından ek belge ya da kefil talep edilmesi mümkün olmaktadır.

Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Kredi başvurusunu kooperatifler kanalı ile yapacaklara aşağıdaki adımlar dahilinde kredi verilecektir;

 • Gerekli evraklar ile birlikte kooperatiflere giderek kredi talebinizi iletiniz.
 • Öncelikle kredi başvurusunda bulunan ortağın mali durumu ile ilgili bir inceleme yapılacaktır.
 • Başvuru kurul tarafından 15 gün süre ile incelenecek olup ortağa kredi sonucu 15 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz olarak ulaştırılacaktır.
 • Şayet başvuru olumlu olarak sonuçlanırsa ortak Halkbank’ a yönledirilir.
 • Halkbank esnafın sicili ile ilgili bir inceleme yapar.
 • Yapılan inceleme sonrası kredi kullanımı önünde herhangi bir engelin bulunmaması durumunda faizsiz kredi esnafa teslim edilir.

Bu noktada aklımıza esnafın kooperatif ortağı olmaması durumunda ne yapacağı gelebilir. Ancak belirtmek gerekiyor ki krediden esnaf ve kefalet kooperatifi bulunmayan yerlerde faaliyet gösteren esnaflarımız da yararlanabilecektir. Bu aşamada yapmaları gereken tek şey gerekli olan kredi evrakları ile birlikte kendilerine en yakın Halkbank şubelerine giderek kredi başvurularını yapabileceklerdir. veren 5 banka şubesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kredi başvurusu yaparken sizden kefil ya da ipotek göstermeniz talep edilebilir. Şayet ipotek gösterilebilecek bir mal varlığına sahip değilseniz 2 adet kefil ile kredi başvurusu yapmanız gerekiyor. Tabi kefillik için aranan şartlar da var. Yine bu kefillerin esnaf ve sanatkarlar odasına bağlı olarak faaliyet göstermeleri de aranan şartlar arasındadır.

Diğer esnaflarımıza verilecek kredisi ise kesinlikle faizsiz değildir. Esnaflarımızın bu noktada dikkatli olması gerekmektedir. TESKOMB kanalı ile kullandırılan kredilerin faizlerinin kesinlikle diğer bankalara göre daha düşük olduğunu söylemek mümkündür. 2020 yılında bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarının %1,05 seviyelerinde ilerlediği şu dönemde bu kredilerin yıllık faiz oranları yüzde 5′ tir. Yani aylık olarak 0,083′ e tekabül etmektedir. Yapılan açıklamaya göre Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından faiz desteklerinin de verilmeye devam edileceği bildirilmiştir.

Gerekli evraklar ile kredi başvurularınızı kooperatif ortağı iseniz bağlı bulunduğunuz kooperatiflere, değilseniz Halkbank şubelerine yapabilirsiniz. Ayrıca daha evvel bankalardan kredi kullanmış olup bakiyeleri 2020 yılına devredenlerin kredilerine de yüzde 50 indirim uygulanacaktır. Esnaf kefalet kredilerinden yararlanmak için bir de teminat gösterilmesi gerekmektedir. Teminatın kredi tutarı için yetersiz görülmesi durumunda da 2 tane kefil talep edilmektedir.

Kobi Kredisi Hesaplama aracımızı kullanarak faiz oranları ile ilgili detaylı bilgiye hesaplama aracımız ile ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler