• YARIM ALTIN
  1.459,80
  % -2,70
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8510
  % -0,28
 • € EURO
  9,3910
  % -0,06
 • £ POUND
  10,4974
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  1,1932
  % -0,33
 • РУБ RUBLE
  0,1033
  % -0,73
 • BITCOIN
  132117,547
  % -0,52
 • BIST 100
  1.330,13
  % -0,92

ReFinansman Nedir? Konut Kredisi Yapılandıran ReFinansman Kredisi Veren Bankalar Hangileri

Google Reklamları

ReFinansman Nedir?

Var olan bir borcun daha uygun şartlarda farklı bir bankadan alınan kredi ile kapatılmasına refinansman adı verilmektedir. Bankalar tarafından ihtiyaç kredileri, konut kredileri vb. krediler yapılandırıılmaktadır. Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi bankalar tarafından konut kredileri yapılandırılmaktadır.  Okumaya devam edin refinansman bankalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Google Reklamları

Daha önce kullanılan bir kredinin daha sonra daha uygun şartlarda yapılandırılmasına veya başka bir bankaya transfer edilmesine refinansman denilmektedir. Günümüzde farklı nedenlerden dolayı insanlar kredi kullanmakta ve uzun yıllar bu kredileri ödemeye çalışmaktadırlar. Kredinin vadesi ne kadar uzun olursa bankalara ödenen faiz miktarları da bir o kadar yüksek miktarda olmaktadır. İnsanların paraya acil olarak ihtiyaç duydukları dönemlerde bankaların vermiş oldukları kredilerin faiz oranlarına bakmaksızın kredi çekmek zorunda kalabilmektedirler. İlerleyen zamanlarda kredilerinin belirli bir miktarlarını ödedikten sonra faiz oranlarında ciddi bir düşüş olduğunda ister kredilerini çektikleri bankadan isterlerse başka bir bankadan daha düşük faiz ve vade olanakları ile kredi çekerek önceki kredilerini kapatmaktadırlar. Bu durumlarda faiz oranlarının ve çekmiş oldukları kredi miktarlarına göre binlerce lira kar elde edebilmektedirler.

Genellikle insanlar yüksek miktar ve uzun vadede ev kredisi çekmektedirler. Ülkemizde değişken faiz oranlarından dolayı her yıl binlerce insan ev kredilerini refinansman sayesinde yapılandırmaya çalışmaktadırlar. Bu olayı gerçekleştirmek isteyen müşterilerine kolaylık sağlayan banklar olduğu gibi zorlaştıran bankaların da sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Bankalar erken kapatılan ve devredilen krediler için vade sayısına göre ekstra bir ücret talebinde bulunabilmektedir. Bu genellikle %1 ile % 2 arasında görünmektedir. Bu tarz bir uygulamaya gidecek olan kredi kullanıcısı başka bir bankadan kredi çekmeden önce borcunun olduğu bankadan bu kesinti için bilgi alması yararına olacaktır.

Refinansman kredisi çekmek isteyenlerin kalan borcu ile yeni çekeceği borcu arasındaki kar zarar analizini iyi hesaplaması gerekmektedir. Ayrıca refinansman kredisi bir önceki krediniz den taksit sayısı olarak daha az olması gerektiği için ödeyeceğiniz paralar daha yüksek olacaktır. Bu sizin gelir gider hesabınızı tekrar gözden geçirmenizi gerektirmektedir. Bu tarz kredilerde ilk etap da bir kaç bin liralık kazançlarınız uzun vadede sizi sıkıntıya düşürecek durumlara dönüşebilmektedir.

Peşinatsız konut kredisi veren bankalardan kredi alabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredilerini kaparak yeni ödeme tablosuyla tekrar borçlanan müşterilerin refinansman yapmadan önce yeni çekmek istediği kredi ve önceki kredisinin arasındaki faiz oranlarındaki farkı iyi hesaplamasıdır. Faiz oranları arasındaki fark 30 ile 40 puan aralığında olması gerekmektedir. Yani önceden çekmiş olduğunuz kredinin faiz oranı % 1,60 ise bu borcu kapatıp tekrar bir kredi çekmeniz için kredi faiz oranının % 1,20 olması kredisi için uygun bir orandır. Çünkü borcunuzu zamanından önce kapattığınız için banka sizden % 2 lik ekstra bir ücret talep edecektir. Eğer bu oran daha az olursa yeni bir yapılandırmanın size ekonomik olarak fazla bir karı olmayacağından boşuna uğraşmış olursunuz. Yapılandırma ve borç kapatma kredisini borcunuzun olduğu bankadan çekebileceğiniz gibi isterseniz başka bir bankadan da çekebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Refinansman Kredisi İle Taksit Sayısını Düşürün

İhtiyaçlarımızı karşılamak için çektiğimiz kredileri kazancımız ve bu kredi için ayırdığımız bütçeye uygun olarak taksitlendirme yaparız. Bunun nedeni ödeyebileceğimiz taksitlerin ileride başımızı ağrıtmaması içindir. Fakat çekmiş olduğumuz krediler de vade ne kadar çok olursa ödeyeceğimiz faiz miktarı da bir o kadar çok olmaktadır. Vade sayısını ne kadar çok düşürürsek bizim o kadar az faiz ödememize imkan vermektedir. Daha önceden çektiğimiz bir kredinin vade sayısı yüksek ise borç kapatma kredisi ile bu borcun faiz oranını düşürebileceğimiz gibi taksit sayısını düşürerek de daha az faiz ödememizi sağlamamız gerekmektedir. Faiz oranı düşük olduğu için düşüreceğimiz taksit sayısı ile belki daha önceden ödediğimiz taksitler ile aynı parayı ödemiş olabiliriz ama vadesi kısaldığı için yine kazançlı oluruz.

Refinansman Kredisi Veren Bankalar;

 • Akbank
 • İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Denizbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası

Refinansman Kredisi Ne Zaman Alınmalıdır?

Genellikle ev kredisi çeken insanların kredi çektikleri zamandaki oranlar ile şuan ki oranlar arasındaki farkın yapılandırma için uygun olduğu düşünülse de hükümet tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında yakın bir zamanda tekrar bir faiz indiriminin olacağı anlaşılmaktadır. Bu tarz bir yapılanmaya gidecek olan kredi borçlularının biraz daha beklemelerini tavsiye edebilirim.

Halkbank Refinansman Paketi hakkında bilgi alın.

Aynı zamanda şu an % 0,80 ile % 0,90 bandında gezen ev kredilerinin yakın bir zamanda % 0,65 ile % 0,70 aralığında olması beklenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda % 1 lerin üzerinde olan kredileri çeken insanlar bankalara başvuru yaptıklarında refinansman için ret cevabı almaktadırlar. Bu olaydan ötürü binlerce şikayet alan bankalara farklı bir yaptırım kararının alınması gerektiğini tüm taraflar kabul etmekte ve konu hakkında acil adımların atılmasının beklemektedirler. Konut kredisini yapılan bankaları inceleyerek bu bankalarda borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.

2020 yılında 0,98 oranı ile kredi verecek olan Ziraat Bankası ve Halkbank’ ın konut kredilerine başvurabilirsiniz.

Konut Kredi Faizleri için hangi bankalar ne kadar faizle kredi veriyor,

Konut Kredisi Hesaplama aracımız Tüm bankalardan fiyatları aylık ödeme planları ile hesaplayabilirsiniz.

Google Reklamları