• YARIM ALTIN
  1.527,20
  % 2,41
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7955
  % 1,78
 • € EURO
  9,1024
  % 2,11
 • £ POUND
  10,0257
  % 2,50
 • ¥ YUAN
  1,1445
  % 1,84
 • РУБ RUBLE
  0,0987
  % 0,57
 • BITCOIN
  84721,688
  % 2,93
 • BIST 100
  1.121,17
  % -0,27
KARDEMİR’den Savunma Sanayisine Destek

KARDEMİR’den Savunma Sanayisine Destek

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş (KARDEMİR) Genel Müdürü Hüseyin Soykan, “Tank palet ve nin, askeri kara araçlarında kullanılan bağlantı elemanları çeliklerinin, aşınmaya dayanıklı çeşitli aktarma elemanlarında kullanılan çeliklerin, vapur ve denizaltılarda kullanılan dar yassı çelikler ile profil malzemelerin ve döküm parçaların üreticisiyiz” dedi.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’inde bu yıl ikincisi düzenlenen “Türkiye 2023 Zirvesi”ndeki “Savunma Sanayisi” oturumuna; TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, KARDEMİR Genel Müdürü Hüseyin Soykan, BMC Kara Araçları Genel Müdürü Bülent Santırcıoğlu konuşmacı olarak katıldı.
Soykan müdafa ve havacılık sektörlerinin, tüm dünyada sanayinin gelişimi için en mühim itici güç bulunduğunu söylemiş oldu. Sanayileşmeden kalkınmanın, oldukça hususi durumlar haricinde, pek ihtimaller içinde ve sürdürülebilir olmadığını ifade eden Soykan, “Sanayide kullanılan yegane araç-gereç ise demir ve çeliktir. Kuvvetli bir çelik sanayiniz yoksa kuvvetli bir müdafa sanayine haiz olamazsınız” dedi.

Dünyada geçen yıl üretilen 1,8 milyar ton çeliğin yarısından fazlasını tek başına üreten Çin’de çelik için ’sanayinin pirinci’ denildiğini, ABD Başkanı Donald Trump’ın tecim savaşlarında kullandığı ana argümanların başlangıcında çeliğin geldiğini, Avrupa Birliği’nin kökeninin, Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu’na dayandığını vurgulayan Soykan, kuvvetli bir çelik sanayine haiz olmayan ülkelerin, müdafa sanayinde de zafiyetler yaşayacağına kaydetti.
1990’lı yılların sonunda Türkiye’nin teröre karşı operasyonları esnasında, çelik tedarik edilen birçok batılı ülkenin Türkiye’ye engelleme uyguladığını hatırlatan Soykan, “Aradan 20 yıl geçti, değişen bir şey yok. Bu sefer de Barış Pınarı Harekatımızı bahane ederek, gene askeri araçların ana bileşeni olan çelik malzemeleri göndermiyorlar” diye konuştu.

“Kritik sektörlere girdi tedarik ediyoruz”

Google Reklam

Konuşmasında bu mevzuda yaşanmış olan sorunların giderilmesi için önerilerini de sıralayan Soykan, ilk olarak müdafa sanayisinde kullanılan çeliklerin miktar, boyut, fizyolojik biçim ve kalite olarak bir envanterinin çıkarılmasının icap ettiğini ve sonrasında kısa, orta ve uzun vadeli projeksiyonların ortaya konularak, çelik sektörünün müdafa endüstri ile tam entegrasyonunu sağlayacak, sektör temsilcilerini bir araya getirecek ve lüzumlu işlemleri kolaylaştıracak bir ara yüz otoritesinin tanımlanması icap ettiğini dile getirdi.
Türkiye çelik sektörünün yılda 40 milyon tona yaklaşan üretimiyle dünyanın 8., Avrupa’da ise Almanya’dan sonrasında ise 2. büyük üreticisi olduğuna dikkat çeken Soykan, KARDEMİR’in müdafa sanayisine yönelik emekleri hakkında da data verdi. KARDEMİR’in genç Cumhuriyetin hemen hemen 14. senesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kurucu önder kadronun vizyonuyla 1930’lu yılların sonunda faaliyete geçtiğini ve ’fabrikalar kuran yapınak’ unvanıyla Türkiye’nin endüstri gelişiminin temel yapı taşlarından birisi bulunduğunu dile getiren Soykan, konuşmasını şöyleki sürdürdü:
Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına yaklaştığımız bir dönemde, gene büyük önder vizyonuyla Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu 2023 hedeflerine entegre olan ve katkı veren bir KARDEMİR var. Bir taraftan mali ve teknik sürdürebilirliği için lüzumlu emekler yaparken, öteki taraftan ülkemizin ve milletimizin bekası için başta müdafa olmak suretiyle otomotiv, imalat benzer biçimde tehlikeli sonuç sektörlere girdi tedarik ediyoruz. Tank palet ve nin, askeri kara araçlarında kullanılan bağlantı elemanları çeliklerinin, aşınmaya dayanıklı çeşitli aktarma elemanlarında kullanılan çeliklerin, vapur ve denizaltılarda kullanılan dar yassı çelikler ile profil malzemelerin ve döküm parçaların, bilhassa de günümüzde oldukça daha kıymetli hale gelen ülkemizin ve bölgenin tek demir yolu rayı ve demir yolu tekeri üreticisiyiz. Tüm bu çalışmalarda motivasyonumuzu artıran husus ise tarihimizde gizli saklı. Şirketimizin kurum yeri olarak Karabük’ün seçilmesinde en mühim nedenlerden biriside müdafa refleksi. Bu refleksle yapınak, uçakların kolay kolay bombalayamayacağı, etrafı dağlarla çevrili bir konumda olan Karabük’te kurulmuştur. Şunu net biliyoruz ki, ülkemiz güvende olmadan, ne endüstri olur, ne çelik sektörü olur, ne de biz refah içinde oluruz.