• YARIM ALTIN
  1.525,00
  % 2,28
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7977
  % 1,76
 • € EURO
  9,0994
  % 2,08
 • £ POUND
  10,0209
  % 2,46
 • ¥ YUAN
  1,1440
  % 1,81
 • РУБ RUBLE
  0,0986
  % 0,50
 • BITCOIN
  84869,210
  % 3,15
 • BIST 100
  1.121,17
  % -0,27
Takasbank Yatırımcıların Hisse Maliyetlerini Düşürüyor

Takasbank Yatırımcıların Hisse Maliyetlerini Düşürüyor

Takasbank Merkezi Karşı Taraf (MKT) hizmeti verdiği ‘nda (ÖPP) süreçlerini optimize edecek teknik  geliştirmelerini tamamladı. Yeni dönemde, BIST 30 hisseleri, “” aracılığı ile aracı kurumlar tarafından ödünce konu edilebilecek. Bu sayede aracı kurumların üzerindeki operasyonel yüklerin hafifletilmesi ve  yatırımcıların çok düşük maliyetle hisseyi ödünç alması hedefleniyor.

Takasbank’tan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) tarafından işletilen , ödünce konu bir payı ödünç almak veya vermek isteyen tarafları bir araya getiren organize bir piyasadır.

Takasbank, işlemlerinde Merkezi Karşı Taraf hizmeti sunmakta olup gerçekleştirilen işlemlerin takasının tamamlanmasını teminat, garanti fonu ve tahsis edeceği sermayesi ile taahhüt etmektedir.

Bilindiği üzere, sağlıklı piyasa şartları altında pay piyasalarının istikrarlı gelişimi etkin işleyen ödünç pay piyasaları ile mümkündür. Takasbank olarak ödünç pay piyasasının derinleşmesi ve gelişmesine yönelik çalışmalarımız devam etmekte olup ödünç pay piyasasında paylar açısından sağlıklı fiyat oluşumunu teminen düzenli ve sürekli teklif bulunmasını sağlayacak, süreçleri otomatize edecek ve maliyetleri minimize edecek teknik geliştirmeler tamamlanarak devreye alınmıştır.

Google Reklam

BIST 30 hisseleri için geçerli

Bu kapsamda, Borsa İstanbul Pay Piyasası BİST 30 Endeksinde yer alan pay senetleri, Takasbank tarafından geliştirilen “” aracılığı ile aracı kurumlar tarafından ödünce konu edilebilecektir. Bu sayede aracı kurumların üzerindeki operasyonel yükler hafifletilecek, yatırımcılar tarafından çok düşük maliyetler ile payları ödünç almak mümkün hale gelecektir. Üstelik bu işlemler Takasbank tarafından verilen Merkezi Karşı Taraf hizmeti güvencesiyle sağlanabilecektir.

Takasbank tarafından yapılan geliştirmeler ile birlikte ağırlıklı olarak tezgahüstü piyasalarda gerçekleşen ödünç pay işlemlerinin otomatize edilmiş süreçler, rekabetçi maliyetler ve Takasbank Merkezi Karşı Taraf güvencesi ile organize bir piyasa üzerinden gerçekleşmesinin önünü açmış bulunuyoruz.

Benzer İçerikler