• YARIM ALTIN
  1.542,20
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  7,7970
  % -0,10
 • € EURO
  9,1230
  % 0,10
 • £ POUND
  10,0267
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  1,1437
  % -0,14
 • РУБ RUBLE
  0,0986
  % -0,13
 • BITCOIN
  83779,326
  % -1,09
 • BIST 100
  1.129,61
  % 0,75
UniCredit ve Koç Holding Stratejik Ortaklığının Fesh Edilmesi, Yapı Kredi Hisselerini Düşürdü.

UniCredit ve Koç Holding Stratejik Ortaklığının Fesh Edilmesi, Yapı Kredi Hisselerini Düşürdü.

Yapı Kredi Bankası‘nın iki ana ortağı İtalyan UniCredit ve Koç Holding‘in , iş ortaklıklarını UniCredit’in stratejik hedefleri doğrultusunda fesh ettiğini açıklaması bugün Borsa İstanbul‘da işlem gören Yapı Kredi hisselerinin açılışta yüzde 1.67 değer kaybetmesine yol açtı.

6.4 MİLYAR LİRAYA ALACAK

İtalyan banka Yapı Kredi’deki payını yüzde 32’nin altına indirdi. Koç Holding ve UniCredit, Koç Finansal Hizmetler (KFH) adlı  şirket üzerinden Yapı Kredi’nin yüzde 81.9’una sahip. KHF üzerinden iki ortak Yapı Kredi’de dolaylı yüzde 40.95 pay sahibi konumda. İki ortak tarafından Cumartesi günü yapılan açıklamalara göre Koç Holding ve diğer küçük ortaklar, KFH’de UniCredit’in sahip olduğu payların tamamını 6.42 milyar liraya satın almak üzere anlaştı.

Ayrıca Koç Holding, Yapı Kredi’nin yüzde 9.02’sine denk gelen hisseyi, hisse başına 2.12 lira olmak üzere toplam 1.62 milyar
liraya UniCredit’ten alacak. Açıklamada düzenleyici kurumların onayına tabi anlaşmanın kapanış tarihi belirtilmedi.

Koç Topluluğu ve Unicredit, Yapı Kredi ortaklıklarını yeniden yapılandırdı

UniCredit ve Koç Topluluğu, Yapı Kredi ve Koç Finansal Hizmetler’deki payların devirleri ile aralarındaki ortaklık sözleşmesinin feshini kapsayan anlaşmaları imzaladı. 

YKBNK hissesine ait düşüncelerinizi forum sayfamızda paylaşabilirsiniz.

Koç Topluluğu’ndan Yapılan açıklamaya göre, işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte Koç Topluluğu – UniCredit iş ortaklığı sona ererken, Yapı Kredi’deki ortaklık Yapısı da yeniden düzenlenecek. UniCredit ve Koç Topluluğu’nun yüzde 50-yüzde 50 ortak olduğu Koç Finansal Hizmetler’in tüm hisseleri Koç Topluluğu’na geçecek.

Mevcut durumda Yapı Kredi’nin yüzde 81,90 hissesi Koç Finansal Hizmetler’e aitken, işlem sonrasında Koç Topluluğu, Yapı Kredi sermayesinin yüzde 9,04’üne doğrudan, yüzde 40,95’ine de Koç Finansal Hizmetler üzerinden dolaylı olarak sahip olacak.

UniCredit ise Yapı Kredi sermayesinde doğrudan yüzde 31,93 pay sahibi olurken, Yapı Kredi’nin kalan yüzde 18,08 oranındaki hisseleri Borsa

Google Reklam
 İstanbul’da işlem görmeye devam edecek. İşlemlerin düzenleyici otoritelerden gerekli onayların alınmasını takiben 2020’nin ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

“Yapı Kredi yeni dönemde güçlenerek büyümeye devam edecek”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, yeni dönemin tüm taraflar için hayırlı olmasını dilerken, “Ülkemizin en büyük 3’üncü özel bankası olan Yapı Kredi, sağlam bilanço Yapısı, yenilikçi, sınır tanımayan hizmet anlayışı ve marka gücüyle potansiyelini her geçen gün artırıyor.” ifadelerini kullandı.

, şunları kaydetti:

UniCredit ile 2002’de KoçBank ile başlayan, 2005’ten bu yana ise Yapı Kredi ile devam eden ortaklığımız bankamızın gelişimine önemli katkı sağladı. Bilindiği üzere UniCredit bir süredir portföyünü sadeleştirme ve kaynak dağılımını optimize etme stratejisi yürütüyor. Koç Topluluğu olarak Bankamız için hedeflerimizi büyüttüğümüz bir dönemdeyiz. Her iki tarafın kendi stratejik iş hedefleri ve amaçları doğrultusunda ortaklığımızı yeniden Yapılandırma kararı aldık.

17 yıldır yürüttüğümüz uyumlu iş birliği için UniCredit’e teşekkür ederim. Ülkemizin ekonomisine ve bankacılık sektörüne olan inancımızın büyük bir göstergesi olarak, işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte Yapı Kredi’de en büyük pay sahibi Koç Topluluğu olacak. Yapı Kredi için yeni bir dönemin başlangıcına şahitlik ediyoruz. Bankamız yeni dönemde güçlenerek büyüyecek. Yolumuza daha da iddialı devam ederken, Ülkemiz ekonomisine sağladığımız katkıyı ve yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz.