• YARIM ALTIN
  1.537,00
  % -0,69
 • AMERIKAN DOLARI
  7,8048
  % -0,18
 • € EURO
  9,1538
  % -0,32
 • £ POUND
  10,0133
  % -0,46
 • ¥ YUAN
  1,1461
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,0993
  % 0,37
 • BITCOIN
  83612,314
  % -0,65
 • BIST 100
  1.132,28
  % 0,80
Zeytin çekirdeğinden üretilen yakıtta talep artıyor

Zeytin çekirdeğinden üretilen yakıtta talep artıyor

Zeytin çekirdeğinden elde edilmiş ve fazlaca azca oranda kül bırakan “çevre dostu” kalorifer yakıtının kullanımı artıyor.

Türkiye’nin zeytin üretiminde önde gelen bölgelerinden Edremit Körfezi’nde bu ürün her yönüyle değerlendirilerek ekonomiye kazandırılıyor.

Meyvesinden yağ, yaprağından çay, suyundan gübre ve yem elde edilmiş zeytinin çekirdeği de kalorifer yakıtına dönüştürülüyor. Verdiği ısı yüksek, külü fazlaca azca olan bu yakıt, çevreci özelliğiyle ilgi görüyor.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytin ve Zeytin Teknolojileri Kısmı Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak, fabrikalara bir tüm halinde gelen zeytinin, makineye girdikten sonrasında “kara su”, “çekirdek” ve “zeytinyağı” olarak üçe ayrıldığını söylemiş oldu.

Zeytinyağı’nı şifa deposu olarak nitelendiren Kıvrak, kara sudan ayrılan pirinanın da makinelerde preslenerek odun şeklinde şöminelerde kullanıldığını, bu ürünün linyite yakın ısı verdiğini aktardı.

Kıvrak, çekirdeğinin ise kalorifer yakıtı haline getirilmesiyle zeytinden geriye atık olarak neredeyse hiçbir şeyin kalmadığını altını çizdi.

Kül miktarı öteki yakıtlara nazaran daha düşük, daha çevreci bir ürün. Bu bildiğiniz odun, zeytin çekirdeğinin odununu yakıyorsunuz. 1 ton zeytin çekirdeği atık olarak averaj 3-4 kilogram civarında geriye kül bırakıyor. Yine hem de bölgemizde çoklukla evlerde kaloriferlerde ve sobalarda kullanılıyor. Bu zeytin çekirdeklerini sıkıştırdığınızda şömine odunu olarak kullanabiliyorsunuz. Bundan mangal kömürü icra eden da var. Zeytin çekirdekleri birçok alanda değerlendirilebilir. Duman ve kül anlamında çevreye kömür kadar ziyanı yok. Şu sebeple organik bir ürün, bitkisel bir ürün. Ham maddesi doğadan gelen bir üründen bahsediyoruz ve her yıl bu ürün üretiliyor. Aynı zamanda bu ürünü kullandığımız vakit hem zeytin üreticisine hem de zeytinyağı fabrikalarına ekonomik anlamda katkıda bulunmuş oluyoruz.

Google Reklam

TONU 700 LİRADAN SATILIYOR

TARİŞ 76 No’lu Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Emrah Öztürk de zeytin çekirdeğinin yakıt olarak kullanımının yaygınlaşmaya başladığını söylemiş oldu.

Daha ilkin Edremit Körfezi’nde yalnız TARİŞ fabrikalarında kalorifer yakıtı olarak üretilen zeytin çekirdeği piyasasına hususi firmaların da girdiğini belirten Öztürk, “Genelde siteler, fabrikalar tercih ediyordu, şimdilerde apartman yönetimleri de kaloriferlerinde yakıt olarak zeytin çekirdeğini kullanmaya başladı. Kullananlar temiz, organik ve çevreci yakıt olduğundan tercih ediyor. Kül oranı düşük olduğundan kalorifer kazanlarını 15-20 günde bir boşaltıyorlar, bu da tercih sebepleri içinde.” ifadelerini kullandı.

Körfez bölgesinde senelik averaj 5 bin ton olan zeytin çekirdeği üretiminin, hususi sektörün de devreye girmesiyle 10 bin tona yaklaştığı bilgisini veren Öztürk, bu yakıtın 20-25 kilogramlık çuvallarda tonunun 700 liradan satıldığını sözlerine ekledi.