• YARIM ALTIN
  1.493,20
  % 0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6586
  % 0,41
 • € EURO
  8,9115
  % 0,01
 • £ POUND
  9,7430
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  1,1224
  % 0,51
 • РУБ RUBLE
  0,0979
  % -1,29
 • BITCOIN
  81586,530
  % 2,08
 • BIST 100
  1.124,17
  % 0,41
ZEC (Zcash Coin) Nedir, Nereden Satın Alınır?

ZEC (Zcash Coin) Nedir, Nereden Satın Alınır?

Zcash (ZEC) gizlilik odaklı ve tüm ekonomik sektörlerle uyumlu olmayı hedefleyen bir kripto para türüdür. Çıktığı günden bu yana giderek artan bir talep gördüğü söylenebilir.

, Nasıl Çıktı?

Zcash, 28 Ekim 2016 tarihinde faaliyete geçti. Ardında; Pantera Capital, Digital Currency Group ve Fenbushi Capital şirketlerinin yanı sıra, David Dacus, Roger Ver ve Alan Fairless gibi iş adamlarının yatırımları olduğu biliniyor.

Piyasaya sürülmeden önce bilim adamları ve hackerlardan oluşan bir ekiple, verilerin gizliliği için çalışmalar ve testler yapıldı. Gizlilik, Zcash yatırımcılarının en çok önem verdikleri konu. Gizliliğin insanlar için bir hak olduğunu düşünüyor ve bunun üzerine eğiliyorlar. Yarattıkları yazılım sayesinde, kullanıcılar kişisel verilerini kontrol etme yetkisine sahip oluyorlar.

Aslında Zcash, içerik ve yapısal olarak Bitcoin ile benzerlik gösteriyor. Fakat Bitcoin’den daha yüksek gizliliğe sahip bir yazılımı var. Çünkü sıfır bilgi kanıtlarını kapsayan ve adına “Zero Knowledge Proof” denilen bir teknolojiye sahip. Bitcoin ile yapılan işlemlerin detayı herkes tarafından gözlemlenebilirken, Zcash’de bu mümkün değildir. Örnek vermek gerekirse; halka açık bir blockchainde “A kişisi, B kişisine 1 BTC gönderdi” bilgisi görülebilir fakat Zcash’de hangi kişiler arasında hangi miktarda ZEC gönderildiği görülemez. BTC ile ZEC arasındaki en belirgin fark da budur.

BTC ile ZEC’in aralarındaki bir diğer fark, işlem hızıdır. Zcash işlemleri her 2,5 dakikada bir onay alırken; Bitcoin işlemleri her 10 dakikada bir onay alıyor. Değer olarak Zcash, Bitcoin’den daha geride olsa da hız özelliği açısından global ödeme sistemleri

Google Reklam
nde ön plana çıktığı söylenebilir.

Zcash Nereden Satın Alınır?

Binance kripto para borsasından ZEC işlem kodu ile satın alınabilir.

Zcash coin anlık fiyatını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.